Kým budete projekty tajiť, obyvatelia sa budú búriť

Sasinkova ulica je ďalším priestorom, ktorý sa rekonštruuje bez vedomia obyvateľov, ktorí tu žijú a podnikateľov, ktorí na nej majú svoje prevádzky. Už pár týždňov sa pred ich domami rozbíjajú chodníky bez toho, aby im ktokoľvek aspoň ukázal výslednú podobu.

Obyvatelia v zúfalstve robotníkom kážu na mieste premiestňovať nájazdové obrubníky, ktoré projekt nedomyslel a prednosta úradu reaguje, že sa na projekt „ešte pozrú“, aj keď je už v štádiu realizácie. Podľa informácií portálu zpiešťan.sk bol projekt dokonca schválený iba ako drobná stavba, čo považujeme za neprijateľné špekulantstvo a vyhýbanie sa stavebnému konaniu.

Samotný projekt vôbec nemusel byť zlý, ak by bol lepšie pripravený a komunikovaný. Obyvateľov nikto nepripravil na celkové znemožnenie parkovania a nevysvetlil, prečo na tejto centrálnej mestskej ulici a hlavnom pešom ťahu autá na chodník absolútne nepatria.

Chválime rozhodnutie uprednostniť obojsmerný cyklopruh a MHD a dúfame, že zbrklými riešeniami priamo na stavenisku neznemožnia plynulý pohyb cyklistov po Sasinkovej, ktorou sa cyklisti z centra i starých Piešťan napájajú na novú cyklotrasu v smere na železničnú stanicu.

Prevádzky na Sasinkovej sa nemusia báť, že zrušením niekoľkých neoficiálnych parkovacích miest prídu o zákazníkov. Naopak, bezpečnejší profil pre cyklistov a chodcov na ulici s dvoma zastávkami MHD je pre počet „pomalých“ zákazníkov, ktorí sa v obchodoch naozaj zastavia, oveľa lepší. Aj keď sa im to na prvý pohľad nemusí zdať, dokazuje to nejedna urbanistická analýza.

Ak sú ulice plné áut a zaparkované autá zužujú chodníky, stávajú sa nepríjemnými pre pohyb detí, mamičiek s kočíkmi, starších, alebo aj dospelých s nákupnými taškami. Ulici sa radšej každý vyhne, ako by na nej mal nakupovať či využívať služby.

Naopak pohodlná ulica dobre prepojaná s ostatnými ťahmi, so stromami a širokými chodníkmi láka k pobytu i nakupovaniu. Toto všetko je však treba obyvateľom a podnikateľom povedať a nekomunikovať s nimi len cez petície a vyhrážky. Myslíme si, že zatajovanie projektov nič nerieši.

Autor: Lívia Gažová

Comments are closed.