ambient-gallery-grape-2018

Piešťany mohli dostať umelecké dielo, osádzať ho však budú v Bratislave

Architektka Eva Rohoňová z Piešťanského okruhu opisuje, ako sme stratili dielo s názvom Ambientná galéria, ktoré chcel mestu venovať festival Grape:

„Na poslednom ročníku festivalu Grape bola inštalovaná v priestoroch letiska „Ambientná galéria“ od medzinárodne uznávaného slovenského autora Mateja Kréna. Návštevníci festivalu mohli obdivovať 7 veľkoformátových obojstranných zrkadiel, ktoré boli umiestnené podľa vopred premyslenej schémy tak, aby svojím odrazom vytvárali nové obrazy a nabúravali realitu priestoru. Bol to naozaj zážitok.

V rámci prezentácie diela autorom pre predstaviteľov mesta, som sa dozvedela, že Grape by toto dielo rád venoval Piešťanom. Na prezentáciu prišiel pán Valo ako viceprimátor. Boli tu zodpovedané niektoré praktické otázky ohľadne inštalácie, poistky a údržby diela, ktoré mala hradiť 365. Bank.

Autorovi sa pozdávala časť parku pri evanjelickom kostole a jediné, čo bolo potrebné zabezpečiť zo strany mesta, bolo povolenie od pamiatkarov a stavebného úradu. Všetko vyzeralo veľmi nádejne.

Od festivalu uplynulo 7 mesiacov a diela nikde. Rozhodla som sa teda autora kontaktovať a spýtať sa ho, ako by som mohla prípadne pomôcť s realizáciou. Odpoveď ma veľmi zaskočila. Ambientná galéria bude umiestnená v botanickej záhrade mesta Bratislava.

Podľa pána Kréna je toto výsledok veľmi zlej komunikácie mesta, či skôr úplnej absencie komunikácie. Mesto Piešťany kontaktovala Galéria Mesta Bratislavy, ktorá je majiteľom diela, aby si dohodli podmienky umiestnenia. Nikto nebol nikdy nič schopný dohodnúť. Jednoducho sa to nechalo vyšumieť.

Asi bolo potrebné riadiť predvolebnú kampaň, stavebný úrad mal svoje špecifické problémy. Piešťany, ktoré sa pýšia históriou veľkých sochárskych výstav mohli po rokoch opäť umiestniť do verejného priestoru nejaké dielo, ale nestalo sa tak.

Podľa pána Vala, ktorý bol s touto situáciou konfrontovaný na poslednom zasadnutí Komisie pre školstvo, mládež a kultúru je neprínosné pre mesto inštalovať do verejných priestorov dielo, ktoré sa môže zničiť. Takže by možno aj všetky ostatné diela mali byť odstránené alebo preventívne zničené, aby už nebolo o čo prísť.

Pri telefonáte s pánom Krénom som sa za naše mesto veľmi hanbila. Je niečo iné, ak sa všetci snažia a vec sa z objektívnych dôvodov nevydarí, než keď sa jednoducho prestanú predstavitelia mesta ozývať.“

Comments are closed.