SochyPN-1200x628px-3

Piešťany sú unikát. Zmapovali sme všetky sochy a spúšťame mapu

Všimli ste si niekedy, koľko sôch sa nachádza v Piešťanoch? Málokto si to možno uvedomuje, ale naše mesto v slovenskom kontexte predstavuje unikátnu zbierku umenia pod holým nebom. Mesto doteraz nemalo kompletný súpis diel, preto sme sa rozhodli sochy Piešťan zdokumentovať a vytvoriť verejnú mapu a sprievodcu v jednom.

http://sochypiestan.sk/

Naša práca je najmä poctou kvalitným umeleckým dielam, ktoré sa v meste nachádzajú. Viaceré sú pozostatkom slávnej výstavy Socha piešťanských parkov, niektoré vznikli ako súčasť architektonických realizácií za socializmu a niektoré ešte skôr.

Piešťany prirodzene priťahovali umelecký svet, združovali umelcov a ľudí rôznych národností. Kúpele hostili okrem indických kráľov a filmových hviezd aj veľa maliarov, sochárov a grafikov, ktorí mesto milovali a inšpirovaní jeho pokojom tu s chuťou tvorili. Diela, ktoré mestu darovali, môžeme dodnes obdivovať na uliciach, námestiach či v parkoch a od dnes už aj cez online mapu. Preskúmajte vzácne dedičstvo, ktoré v Piešťanoch máme!

Tento rok tiež spolu s Čierne diery pripravujeme o sochách v Piešťanoch aj knihu s názvom Mesto ako galéria, ktorá bude okrem fotografií sochárskych diel, mapového sprievodcu a podrobného zoznamu obsahovať aj texty o umení vo verejnom priestore a tradícii umeleckých sympózií v Piešťanoch. Veľmi sa na to tešíme.

Zo srdca ďakujeme všetkým, ktorí sa dobrovoľne zúčastnili na príprave projektu Sochy Piešťan

Prvotný súpis diel: Adriana Drahovská
Mapovanie: Lívia Gažová
Ďalšie podklady: Eva Rohoňová
Fotografie: Andrej Sarvaš
Odborná pomoc: Linda Blahová
Technická pomoc: Matthias Arnould
Programovanie webstránky: Michal Hornák
Layout webstránky: Lucia Mlynčeková
Návrh loga: Michaela Ištok Ahonen

Za pomoc ďakujeme aj trenčianskemu projektu Hlava 5 a Kúpeľom Piešťany (Ensana Health Spa Hotels).

Comments are closed.